Kintsugi jest japońską techniką naprawy uszkodzonej ceramiki, polegającą na łączeniu potłuczonych elementów za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanych metali – przede wszystkim złota i srebra.
Technika kintsugi wpisuje się w trend antykonsumpcyjny. Uszkodzonych przedmiotów nie trzeba wyrzucać, lecz można dodać im jeszcze większą wartość, poprzez docenienie ich niedoskonałości. Nagle coś, co kiedyś było stratą, teraz daje nam szansę stworzenia czegoś jeszcze ciekawszego i bardziej wyjątkowego. Masowa produkcja wszelkich dóbr, od ubrań po samochody, oferuje nam coraz gorszej jakości przedmioty, które po krótkim użytkowaniu wymieniane są na nowe, przez co żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku.
Kintsugi jest techniką w myśl filozofii wabi-sabi. Docenia niedoskonałość, nobilituje znaki upływu czasu.
Jak to się zaczęło?
Dawno, dawno temu, w odległej Japoni, shogun Yoshimasa stłukł ulubiona czarkę do herbaty. Wysłał ją do Chin, by tamtejsi rzemieślnicy scalili potłuczone elementy. Jednak efekty ich pracy nie zadowoliły władcy. Polecił więc dalej szukać rozwiązania w Japonii, tak by czarka mimo uszczerbku nadal była piękna. I tak sześć wieków temu powstało kintsugi.
Kintsugi w Wytwórni Bakcyl
Filozofia Kintsugi jest nam bliska, dlatego planujemy organizować warsztaty z naprawy ulubionych i potłuczonych przedmiotów ceramicznych tą metodą. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach by sklejać samodzielnie, będziemy oferować usługę naprawy poza warsztatami. Szczegóły niebawem. Na razie czekamy na dostawę materiałów z Japonii:)